blogi

Kevad - uuendamise, puhastuse ja meelerahu aeg

3. märts 2020

Traditsioonilise hiina meditsiini kohaselt on kevad loomise, puhastumise, kasvu ja uuenduste aeg. See on ka põhjuseks, miks inimesed on kevade saabudes täis tegutsemistahet ja hing igatseb millegi uue järele. Nii nagu loodus ärkab ja lööb õitsele, soovime ka meie kasutada kevade jõudu hea tervise, vaimse selguse ja emotsionaalse heaolu loomiseks.

Kevad on seotud maksa ja sapipõiega

Kevad on maksa ja sapipõie aeg ning seetõttu tuleb tähelepanu pöörata just nendele organitele. Kui organite omavaheline koostöö on hea, siis on meie immuunsus tugev ja meid ei kimbuta allergiad. Lisaks on maks ja sapipõis seotud silmade, selge nägemise ning kõõluste painduvusega.

Toitumine

Kevadel on domineerivaks värviks roheline, maitseks hapu ja terav, seepärast soovitame toitumisel jälgida neid kahte aspekti. Võilill, vesikress, idud, kikerherned, beebispinat, karulauk – need kõik puhastavad maksa ja sapipõit. Samuti sobib sapipõie ergutamiseks sidrunimahl või õunaäädikas. Eriti kasulik on seda juua hommikuti lisatuna leigele veele. Maksa ja sapipõie energia tasakaalustamiseks ja emotsionaalse heaolu toetamiseks sobivad hästi ka basiilik, peet, mustad seesamiseemned, brokoli, kardemon, porgand, seller, murulauk, kurk, hiina redis, till, greip, roheline tee, kaunviljad, erinevad rohelised salatid, apelsin, redis, roheline sibul, erinevad seemned. Tähelepanu on taas keha puhastamisel ja paastumisel. Aeg-ajalt on soovitav teha 16-tunniseid paaste.

Immuunsuse säilitamise saladus

Kevadisele toortoidule lisaks soovitab traditsiooniline hiina meditsiin jätkata ka sooja, keedetud toidu ja leige joogi tarbimist. See aitab meil üle minna talvest kevadesse.

Esimeste soojade ilmadega soovime oma talveriided jätta kus see ja teine ning panna selga heledad ja õhukesed riided. Samas ei tohiks me aga unustada, et kevaditi puhub sageli tugev tuul ja seepärast tuleb keha soojas hoida. Hea on riietuda mitmekihiliselt ja kasutada kerget salli, mis hoiab meie kukla ja pea soojas. Selline riietus kaitseb kevadise külmetuse, allergiate ja teiste immuunsusega seotud probleemide eest.

Hiinlastel on ütlus, et kevadise hea tervise saladus peitub selles, et hoiad ühte jalga talves ja teist suves.  

Kevadine emotsionaalne puhastumine

Kevad on väga hea aeg aastas, mil saab teadlikult tegeleda oma meele puhastamise ja enesearenguga. Miks see nii on? Maks kui yin-organ vastutab vere ja emotsioonide sujuva liikumise eest meie kehas. Seetõttu võivad maksa qi seiskumine või üliaktiivne maks põhjustada emotsioonide kogunemist. Sapipõis „juhib“ otsuste tegemist, kavandamist, inspiratsiooni, unistamist ja enesekehtestamist. Seega on praegu hea aeg puhastada lisaks füüsilisele kehale ka oma meel ja mõtted. Hiina meditsiini tarkuse kohaselt on nende organitega otseselt seotud järgmised emotsioonid: viha, depressioon, frustratsioon, võimetus andestada, otsustamatus, ärrituvus, letargia, vanadest harjumustest või valust lahti laskmine, viivitamine, raev, pahameel, täitmata soovid.

Maksa ja sapipõie tervislikku voolu toetavad sellised emotsioonid ja hoiakud, nagu andestamine, enesekindlus, otsustavus, vooluga kaasa minek, õnn, inspireeritud olek, rõõm, kirg, valmisolek lahti lasta.

Tegevused, mida saad kasutada emotsionaalse tervendajana

 • Naudi pikemaid päevi ja viibi võimalikult palju värskes õhus (treeni või mediteeri õues).
 • Võrreldes talvise perioodiga liigu iga päev rohkem (nt kõnni, tantsi, harrasta qi gong´i, joogat, shindod, jookse, uju).
 • Võimalusel tee käed mullaseks, kasvata aknalaual ürte või toimeta aias (selline tegevus maandab hästi ja tõstab meeleolu).
 • Jaluta looduses ja kuula imelist linnulaulu.
 • Helista sõbrale, kellega sa pole mõnda aega suhelnud.
 • Naera.
 • Korista oma kodu ja loobu üleliigsetest asjadest.
 • Proovi/ koge midagi uut.
 • Leia võimalusi oma suhtlusringkonna laiendamiseks, näiteks hakka vabatahtlikuks või ühine mõne kohaliku huviringiga.
 • Andesta nii palju ja nii tihti kui võimalik.
 • Tee midagi spontaanset, et oma seiklustunnet taaselustada.
 • Käi saunas ja hoolitse oma keha eest.
 • Tuhmi talvise jume ergutamiseks paku oma kehale ja näole erinevaid hoolitsusi.


Kokkuvõtteks

 • Kevadel kohanda oma toitumine, liikumine ja elustiil mõeldes maksale ja sapipõiele.
 • Toitu võimalikult palju hooajalistest toitudest, kasuta hapusid ja teravaid ning rohelisi toiduaineid, sest need toetavad maksa ja sapipõit.
 • Hoia kevadel keha kindlasti soojas ja kaitse end tuule eest.
 • Korrasta oma ümbrust ja loobu asjadest, mida sa enam ei vaja.
 • Tegele oma emotsioonide teadvustamise ja vabastamisega.