blogi

Ingver – Soojendav jõud tervise ja harmoonia heaks

29. mai 2023

Ingver (Gan Jiang/Sheng Jiang, Zingiber officinale) on taim, mida kasutatakse laialdaselt üle kogu maailma ning traditsioonilises hiina meditsiinis on tal oluline osa juba sajandeid.

Hiina meditsiini järgi on ingveril soojendav ja stimuleeriv toime ning just risoomi kasutatakse mitmesuguste terviseprobleemide leevendamiseks. Ingver aitab tasakaalustada keha energiat ning toetab vereringet. Teda kasutatakse laialdaselt külmetushaiguste, seedeprobleemide, lihasvalu ja põletike leevendamiseks ning üldiseks tervise toetamiseks. 
 

Peamised vaevused, mille puhul saab ingverist abi

  1. Seedehäired ja iiveldus. Ingverit on hiina meditsiinis kasutatud kõhupuhituse, iivelduse ja oksendamise leevendamiseks. Tema soojendav toime aitab parandada seedimist ja vähendada seedetrakti spasme. Ingver vähendab iiveldust ja ebamugavustunnet, mis tekib autosõidul, lennukis ja/või merel, samuti rasedusaegset iiveldust. Lapseootel olles tarvitada ingverit siiski pigem väikeses koguses.
  2. Niiskus kehas. Liigne niiskus kehas võib väljenduda erineval moel – limased eritised (nohu, röga, valgevoolus), kaalutõus, kroonilised põletikud, adenoidid, raskustunne kehas, uimasus, väsimus jne. Ingver tugevdab mao ja kõhunäärme energiat, mille tulemusena viiakse liigne niiskus välja ja taastub keha niiskusetasakaal.
  3. Külmetushaigused ja immuunsus. Ingveri tugev soojendav toime soodustab higistamist ning aitab leevendada külmetuse sümptomeid, nagu kurguvalu, köha ja nohu. Ingver aitab tugevdada immuunsüsteemi ja suurendada keha üldist vastupanuvõimet.
  4. Põletikuvastane toime. Ingveril on tugev põletikuvastane toime, mis tuleb kasuks erinevate põletikuliste seisundite, sealhulgas artriidi ja lihasvalu korral. Hiina meditsiinis kasutatakse teda sageli valu ja tursete vähendamiseks ning vigastuste korral kiirema taastumise soodustamiseks.
  5. Verevarustuse toetamine. Hiina meditsiinis peetakse ingverit vere liikumist soodustavaks taimeks. Soojendava toime tõttu veresooned laienevad, mille tulemusena paraneb verevool ja hapniku transport organismi erinevatesse osadesse. See omadus aitab leevendada näiteks menstruaaltsüklist tingitud valu, spasme ja muid ebamugavusi. Ingverit kasutatakse sageli ka külmade käte ja jalgade korral, kui see on seotud nõrga verevarustusega. 
  6. Liiges- ja lihasvalud. Ingveri soojendav ja verevoolu stimuleeriv toime aitab leevendada lihas- ja liigesvalusid, säilitada liigeste liikuvust ja vältida hommikust kangust.
  7. Organismi puhastamine.  Hiina meditsiinis peetakse ingverit looduslikuks mürkainete eemaldamist soodustavaks taimeks, kuna ta stimuleerib keha erituselundeid, nagu neerud ja nahk, ning aitab organismist välja viia kahjulikke aineid ja toksiine.
  8. Kognitiivne tervis. Ingveri soojendava toime tulemusena paraneb ka aju verevarustus. See toetab vaimset võimekust, leevendab mäluprobleeme ja keskendumisraskust. Suureneb kogu organismi energiatase ning see annab rohkem j|õudu igapäevaeluga toimetulekuks.
  9. Hormonaalne tasakaal. Ingveri soojendav ja tasakaalustav toime aitab reguleerida hormoonide taset. Ingverit kasutatakse sageli menstruaaltsükli häirete, premenstruaalse sündroomi ja menopausiga seotud sümptomite leevendamiseks.
  10. Emotsionaalne heaolu. Traditsioonilises hiina meditsiinis kasutatakse ingverit ka emotsionaalse heaolu ja stressi leevendamiseks. Tema soojendav ja rahustav toime võib aidata vähendada ärevust ja parandada üldist meeleolu. 

Mõned levinumad viisid, kuidas ingverit kasutada

Värskelt. Ingverijuurt võib värskena lisada salatitele, smuutidele või teedele. Värske ingveri maitse on terav ja vürtsikas. Hiina meditsiini järgi toetab värske ingver mao ja kopsude energiat, soodustades sellega seedimist ning vähendades iiveldust. Ingveri terav maitse ja soe olemus aitab kehast välja viia külma, mistõttu sobib taim hästi külmetushaiguse algfaasis.

Kuivatatult. Kuivatud ingver toetab kõhunäärme ja neerude funktsiooni. Seetõttu soojendab ta rohkem seespidiselt ja sobib hästi inimestele, kellel on pidev külmatunne, külmad käed ja jalad, kõhulahtisus jne. Kuivatatud ingverist on hea valmistada teed.

Pulbrina. Ingverijuure pulbrit kasutatakse toidu valmistamisel, küpsetistes, smuutides või lisatuna kuuma vee või piima sisse. Olemuselt on pulber sarnane kuivatud ingverile.

Ekstraktina (toidulisand). Ingverijuure ekstrakt sisaldab kontsentreeritud koguses ingveris olevaid bioaktiivseid ühendeid, nagu gingerool ja tsingerool. Seega võimaldab kapslite tarbimine saada korraga suurema koguse kasulikke ühendeid.
 

Kuidas valmistada ingveriteed

Ingveriteed võib valmistada värskest või kuivatatud ingverijuurest. Riivi või tükelda kooritud ingverijuur, pane tassi või termosesse, kalla peale kuum vesi ning lase tõmmata vähemalt 5 minutit. Soovi korral võid teele lisada sidrunit, mett või muid maitseaineid. Päeva jooksul võid samale ingverile lisada korduvalt kuuma vett, lasta uuesti tõmmata ja juua.
 

Tarbi ingverit mõistlikult

On oluline teada, et kuigi ingveril on palju häid omadusi, võib iga inimese keha reageerida sellele erinevalt.

Ingver on oma olemuselt soojendav taim. Ta sobib väga hästi inimestele, kellel on külmetuse sümptomid või pidev külmatunne. Ettevaatlikult tuleb teda tarbida inimestel, kellel on kehas liigselt kuumust, mida väljendab punetav nägu, kuumatunne, palavik jne, samuti raseduse ajal. Ingver võib olla verd vedeldava toimega, mistõttu ei sobi ta hästi veritsusprobleemidega inimestele.

Igapäevane ingverijuure pulbri kogus ei tohiks ületada 4 g.

 

"Ingver tugevdab keha, nagu päike soojendab maad."/ Hiina vanasõna


* * * * *

Meie e-poes on ingver saadaval kahel kujul: