blogi

Vähem stressi, rohkem energiat – idamaiste praktikate toime

14. jaanuar 2020

Sageli küsivad inimesed meie käest, miks ikkagi on hea praktiseerida qi gongi, joogat, shindod või tai jid? Millised on nende stiilide erinevused ja sarnasused ning milline praktika valida?

Idamaised praktikad (qi gong, shindo ja jooga) on midagi enamat kui lihtsalt harjutuste komplekt. Need on pigem suhtumine ja elustiil, et viia end ümbritsevaga veelgi enam harmooniasse ja tasakaalu.

Kui minna qi gongi ajaloos veidi tagasi, näeme, et võitluskunstid jagatakse laias laastus kaheks – välised (waijia) ja sisemised (neijia).

Välised harjutused (waijia) on yang-tüüpi. Treening võib olla intensiivne – inimene higistab tugevalt, vahel võib tekkida isegi kurnatus. Tänapäeva mõistes sobib waijia mõiste selliste treeningutega, nagu jooksmine, jõutreening, kõrge intensiivsusega intervall-treening, poks ja isegi mõned kaasaegsed joogapraktikad. Waija praktiseerimise tulemuseks on hea füüsiline vorm ja tugevad lihased. Kuna intensiivne tegevus paneb vere ja qi liikuma, siis paraneb kiiresti meeleolu. Waijia miinusteks on ületreenimine ja krooniliste vigastuste pidev traumeerimine. Kiire meeleolu tõus võib ka kiirelt langeda. Vanuse lisandumisel muutuvad sellised treeningud üha raskemaks ja kurnavamaks.

Sisemised praktikad (neijia) on yin-tüüpi. Need on venitused, asendites püsimine, meditatsioon, dünaamiline liikumine. Neijia plussideks on parem kehatunnetus, füüsiline ja vaimne tasakaal, emotsionaalne ja vaimne areng, pikaajaline positiivne mõju meie meeleolule. Need harjutused sobivad igas eas ja ei nõua füüsilist ettevalmistust. Neijia miinuseks on see, et mõned praktikad on väga aeglased ja võivad olla väljakutseks noorematele, kelle vaim ja keha vajavad hoogsamat liikumist.

Introvertsusele kalduvad inimesed peaksid jälgima, et praktikad ei oleks liialt sisemised (neijia), vaid et need sisaldaksid veidi ka waijia-tüüpi (kiiremaid/liikuvamaid) harjutusi. See tasakaalustab nende yin-i. Praktikate valikul tuleks lähtuda oma east, füüsilisest seisundist ja tervisest. Kui kogu meie praktika on sisemine ehk yin (vaikne ja aeglane), võib see viia lõpuks tasakaalutuseni, nagu ka siis, kui praktika on kiire, liiga raske ja väline (waijia).     

Mis on neijia ehk sisemise praktika olemus?

Sisemised praktikad põhinevad meie kolme „aarde“ – keha, hinge ja vaimu – arendamisel. Kui neid kolme on võrdselt treenitud, oleme tasakaalus ja elujõulised. Tasakaalutus tekib ka sügavalt juurdunud emotsioonide – nt stress, viha, ärevus, depressioon, lein, trauma, vigastused, vale toitumine, liigne seksuaalne aktiivsus, vähene liikumine – tõttu.

Sisemiste praktikate harjutusi tehakse aeglaselt ja mõtlikult. Need on mõeldud keha ja meele ühendamiseks, kehatunnetuse parandamiseks ja kohaloleku harjutamiseks, et olla teadlik sellest, mis toimub enda sees ja mõista ennast paremini. Vahel viiakse tähelepanu endast väljapoole – luuakse ühendus maa, taeva, päikese, kuu, puude ja voolava veega – seda eriti siis, kui nt qi gongi praktiseeritakse looduses. Mõned qi gongi stiilid kasutavad ka visualiseerimist, helisid, tervendavaid sõnu ja fraase.

Qi gong vs jooga vs shindo?

Qi gongi, jooga ja shindo põhimõte on sarnane, nad kõik töötavad elujõuenergiaga, mis voolab kõigis elusolendites. Qi gongis kutsume seda qiks, joogas pranaks ja shindos kiks. Praktikate eesmärgiks on haiguste ennetamine, tervise taastamine ja elujõu suurendamine. Hiinast pärit qi gong on traditsioonilise hiina meditsiini üks neljast harust (teised on nõelravi, taimravi, tui na massaaž) ja tähendab „töötada energiaga“. Indiast pärit jooga on ayurveda haru ja tähendab „eluteadust“. Jaapanist pärist shindo on organismi tervendamise meetod ja tähendab „südame tee“. Kõigi nende praktikate oluliseks osaks on hingamine, liikumine ja meditatsioon. Praktiseerimise ajal on oluline vaadata iseendasse, mitte võrrelda end kaaslastega.  

Nendel praktikatel on paar erinevust

Kuigi joogal, qi gongil ja shindol on sarnane eesmärk, töötavad nad elujõu tugevdamiseks erinevate meetoditega. Joogas ja shindos pöörame rohkem tähelepanu venitustele, see on üks pingete ja seisva energia vabastamise põhielemente.

Qi gongis keskendume rohkem voolavatele liikumistele ja asenditele, mis kajastavad looduse energiaid ja käitumist. Nagu eelpool öeldud, on qi gongi juured võitluskunstides, seega mitmed poosid ja venitused keskenduvad vastupidavusele. Meie oma keskuses praktiseerime qi gongi, mille käigus pöörame tähelepanu erinevate siseorganite tugevdamisele, lisaks kasutame visuaaliseerimist.

Millise praktika ma peaksin valima?

Jooga ja shindo on suurepärased valikud kõigile, kes soovivad sügavat venitavat praktikat.  Paljude jaoks on need praktikad heaks täienduseks teistele füüsilistele tegevustele – lihaspingete ja -jäikuse vähendamiseks pole paremat stiili kui jooga ja shindo. Lisaks on shindo võtetega võimalik vabastada kehast sinna kogunenud füüsilised ja emotsionaalsed pinged ning seeläbi tasakaalustada kogu keha energiad.

Neile, kes otsivad veidi meditatiivsemat tundi, sobib qi gong. Qi gongi harjutused on siseorganite tugevdamiseks ja qi liigutamiseks ja neid tehakse nii krooniliste kui ka akuutsete terviseprobleemide korral. Harjutused sobivad hästi selja- ja kaelaprobleemide puhul ning on head väsimuse ja energiapuuduse korral.

Kõik need praktikad aitavad vähendada stressi, tõstavad toonust ning aitavad veelgi rohkem elust rõõmu tunda. Kokkuvõtteks ei ole niivõrd oluline, mida sa praktiseerid, kui see, et sa teeksid seda regulaarselt (veelgi parem kui igapäevaselt).

* * *

Täpsem info meie treeningute kohta SIIN